Prava seksualnih manjina u Bosni i Hercegovini

Karta Evrope s Bosnom i Hercegovinom označenom zelenom bojom
Pravni statusLegalno od:
Rodni identitetTransrodne osobe mogu promijeniti zakonski spol
Vojna službaLezbijke, biseksualci i gej osobe smiju služiti u vojsci
Zaštita od diskriminacijeNa osnovu seksualne orijentacije, rodnog identiteta i međuspolnog statusa (detaljnije)
Porodična prava
Priznavanje zajednicaIstospolne zajednice nisu priznate

Lezbijke, gej, biseksualne i transrodne osobe (LGBT) u Bosni i Hercegovini mogu se suočiti sa raznim poteškoćama u svakodnevnom životu s kojim se ne sreću osobe koje ne pripadaju ovoj populaciji.

U Bosni i Hercegovini su legalne seksualne aktivnosti između istospolnih osoba. Međutim, istospolni parovi nemaju istu zakonsku zaštitu kao parovi suprotnog spola.

Bosna i Hercegovina je sekularna zemlja u kojoj veliku većinu čine muslimani i kršćani (katolici i pravoslavci). Iako je službeno sekularna zemlja, religija ima vrlo važnu ulogu u njenom društvu. Zbog toga su stavovi prema pripadnicima LGBT zajednice prilično konzervativni, baš kao i u drugim istočnoevropskim zemljama.[1] Mnogi LGBT događaji, a posebice Queer Sarajevo Festival održan 2008. godine, rezultirali su nasiljem, nakon što su islamski vjerski ekstremisti i radikali napali grupu i skandirali ekstremističke fraze. Prema istraživanju iz 2015. godine, 51% LGBT građana Bosne i Hercegovine prijavilo je neki oblik diskriminacije protiv njih, uključujući verbalno zlostavljanje, uznemiravanje, uključujući i fizičko nasilje.[2]

Ipak, društvena atmosfera mijenja se iz dana u dan. Vlada je 2016. odobrila Zakon protiv diskriminacije, zabranjujući diskriminaciju zbog seksualne orijentacije, rodnog identiteta i spolnih karakteristika. Otvara se sve više gej barova i objekata, posebno u glavnom gradu Sarajevu.[1] Težnja za članstvom u Evropskoj uniji također je imala važnu ulogu u donošenju ovog zakona.[3] Udruženje ILGA-Europe svrstalo je Bosnu i Hercegovinu na 22. mjesto od 49 evropskih zemalja u smislu legislacije LGBT prava.[4]

  1. ^ a b Bedford, Sam. "What's it Like to Be LGBT in Bosnia?". Culture Trip. Pristupljeno 17. 5. 2021.
  2. ^ Welle (www.dw.com), Deutsche. "Gays in Bosnia still living life in the closet | DW | 27.10.2016". DW.COM (jezik: engleski). Pristupljeno 17. 5. 2021.
  3. ^ "BOSNIA AND HERZEGOVINA | LGBTI Equal Rights Association for Western Balkans and Turkey". www.lgbti-era.org. Pristupljeno 17. 5. 2021.
  4. ^ "Rainbow Europe". rainbow-europe.org. Arhivirano s originala, 5. 1. 2017. Pristupljeno 17. 5. 2021.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Nelliwinne